Aktualności

„Przeciw pijanym kierowcom!”
– Instytut Łukasiewicza zachęca samorządy
do przeciwdziałania nietrzeźwości na drogach

Instytut Łukasiewicza postanowił wesprzeć realizowaną dotychczas przez Krakowską Akademię Profilaktyki kampanię „Przeciw pijanym kierowcom!”. Fundacja jesienią tego roku podjęła szereg działań na rzecz poprawy bezpieczeństwa na drogach. Instytut wspólnie z Ministerstwem Sprawiedliwości zainicjował kampanię „Trzeźwi na drodze”, której celem jest przeciwdziałanie prowadzeniu pojazdów pod wpływem substancji psychoaktywnych. Kampania to odpowiedź na przerażające dane dotyczące nietrzeźwości na drogach. Tegoroczne statystyki nie pozostawiają złudzeń – plaga pijanych kierowców powróciła! W ciągu pierwszych siedmiu miesięcy tego roku zatrzymano ponad 63 tys. pijanych kierujących. To o przeszło 3,2 tys. więcej niż w analogicznym okresie poprzedniego roku!

Trochę oswajamy się z liczbami i niejednokrotnie ponure statystyki nie robią już na nas wrażenia. Tymczasem za każdą liczbą stoi ludzka tragedia: żałoba, trauma – mówił podczas konferencji podsumowującej kampanię Marcin Romanowski, Wiceminister Sprawiedliwości. Jak dodał, odpowiedzią na problem jest m.in. prowadzenie kampanii społecznych. – Realizują one wiele ważnych celów: podnoszą ogólnokrajową świadomość Polaków dotyczącą przestrzegania przepisów ruchu drogowego, przypominają o nieuchronności kary za popełnienie przestępstwa (…) – podkreślał Minister.

Instytut Łukasiewicza proponuje samorządom sprawdzoną kampanię edukacyjną, opracowaną przez Krakowską Akademią Profilaktyki. „Przeciw pijanym kierowcom!” to prosty w realizacji projekt, do którego – za pośrednictwem gmin – chętnie włączają się lokalne jednostki policji, parafie, stacje benzynowe i punkty sprzedaży alkoholu. Niewielki wysiłek pozwala osiągnąć mierzalne efekty – w wielu gminach, które zdecydowały się na udział w kampanii, doszło do obywatelskich zatrzymań pijanych kierowców.

Dzięki akcji samorządy mają szansę skutecznie zająć się problemem nietrzeźwości na drogach i dobrze wykorzystać środki przeznaczone na ten cel.

Zachęcamy do włączenia się w kampanię! Wystarczy wypełnić poniższy formularz zgłoszenia i wysłać go faksem pod numer 12 635 19 19 lub pocztą na adres: Fundacja Instytut Łukasiewicza,
ul. Jaskółcza 4/1, 30-105 Kraków.

alt

Więcej informacji na stronie www. przeciwpijanymkierowcom.pl