Aktualności

Projekty edukacyjne Instytutu Łukasiewicza mocno obecne podczas II Europejskiego Kongresu Sportu i Turystyki

Wystawy „Maraton solidarności. Polski sport dla Ukrainy” oraz „Małopolska. Kolebka polskiego sportu” opracowane przez Instytut Łukasiewicza są eksponowane w Zakopanem podczas II Europejskiego Kongresu Sportu i Turystyki. Prezes fundacji Maciej Zdziarski poprowadził debatę „Maraton solidarności” z udziałem sportowców z Polski i Ukrainy. Uczestnicy kongresu otrzymują darmowe egzemplarze książki „Małopolska. Kolebka polskiego sportu” (wydawnictwo – obok wystawy o tym samym tytule – zostało opracowane w dwóch wersjach językowych) oraz inne publikacje Instytutu Łukasiewicza.

Dariusz Buza, Dyrektor Departamentu Sportu dla Wszystkich MSiT, przed wystawą „Maraton solidarności”
Marta Szulińska, zastępca Dyrektora Departamentu Sportu dla Wszystkich MSiT, obejrzała wystawę „Maraton solidarności” przygotowaną we współpracy z ministerstwem
Sebastian Świderski, Prezes Polskiego Związku Piłki Siatkowej, przed planszą wystawy „Maraton solidarności” poświęconej polskiemu wsparciu udzielonemu klubowi Barkom-Każany Lwów
Mistrzyni olimpijska, Prezes Polskiego Związku Pływackiego Otylia Jędrzejczak otrzymała książkę „Małopolska. Kolebka polskiego sportu” opracowaną przez Instytut Łukasiewicza na zlecenie Urzędu Marszałkowskiego Województwa Małopolskiego

– Jestem wdzięczna Polakom. To dla nas ważne, że możemy nadal trenować i brać udział w zawodach – mówiła Irina Koval, ukraińska lekkoatletka z Doniecka, podczas panelu towarzyszącego wystawie „Maraton solidarności. Polski sport dla Ukrainy”. Plansze eksponowane w Zakopanem przypominają, że wojna, która odbiera ludziom życie, wolność, możliwość realizowania marzeń – także sportowych – wciąż trwa. Jednocześnie wystawa opowiada o potędze fair play i niezgodzie na łamanie reguł, a także o sile braterstwa w świecie sportu. W dyskusji prowadzonej przez Macieja Zdziarskiego udział wzięli także Agnieszka Kobus-Zawojska – wioślarka, wicemistrzyni olimpijska z Tokio (2020), brązowa medalistka olimpijska z Rio de Janeiro (2016), mistrzyni świata oraz Janusz Peciak – mistrz olimpijski z 1976 r., prezes Polskiego Związku Pięcioboju Nowoczesnego.

Maciej Zdziarski, Irina Koval i Janusz Peciak podczas panelu towarzyszącego wystawie „Maraton solidarności. Polski sport dla Ukrainy”

Podczas panelu Irina Koval opowiadała o doświadczeniu wojny (w 2014 r. musiała opuścić rodzinny Donieck) oraz emocjach, które udało się uchwycić twórcom wystawy. 25-latka jest mistrzynią Ukrainy w chodzie sportowym na dystansie 20 km. Tytuł ten zdobyła w październiku 2022 r. na zawodach zorganizowanych w Iwano-Frankowsku, bijąc swój rekord życiowy w warunkach alarmu bombowego. Od kilkunastu miesięcy trenuje i pracuje w klubie mistrza olimpijskiego Roberta Korzeniowskiego.

Agnieszka Kobus Zawojska – wicemistrzyni olimpijska z Tokio (2020), brązowa medalistka olimpijska z Rio de Janeiro (2016), mistrzyni świata

Agnieszka Kobus-Zawojska wspomniała m.in. o swoich doświadczeniach tuż po wybuchu wojny na Ukrainie. Wicemistrzyni olimpijska zaraz po zbrojnym ataku Rosji na Ukrainę przyjęła pod swój dach ukraińską wioślarkę Ołenę Buriak – srebrną medalistkę mistrzostw świata w Glasgow (2018). Zawodniczki w 2022 r. wystartowały wspólnie w Regatach Królewskich w Henley, manifestując polsko-ukraińskie braterstwo w świecie sportu.

Janusz Peciak po 24 lutego 2022 r. zainicjował pomoc dla ukraińskich sportowców w ośrodku w Drzonkowie poprzez organizację pobytu, treningów i udziału w zawodach pięcioboistom i tenisistom stołowym. Związek pomógł nie tylko zawodnikom, ale też ich rodzinom: matkom, które znalazły w Polsce pracę i dzieciom, które zostały zapisane do szkół i przedszkoli.

Instytut Łukasiewicza realizuje w 2023 r. całoroczny projekt „Na pomoc Ukrainie, w obronie wolności i niepodległości. Sport jako narzędzie współpracy, edukacji i kształtowania wartości” współfinansowany ze środków Ministerstwa Sportu i Turystyki. Elementami projektu – obok kilkunastu publikacji, konferencji, kampanii informacyjnych i wydarzeń z udziałem wybitnych sportowców – jest wystawa „Maraton solidarności”, nad którą Patronat Honorowy objął Prezydent RP Andrzej Duda. Plansze wystawy odwiedziły dotychczas ponad 50 lokalizacji w całej Polsce.


Zdjęcia: Andrzej Banaś