Projekty edukacyjne Instytutu Łukasiewicza mocno obecne podczas II Europejskiego Kongresu Sportu i Turystyki
Wystawy „Maraton solidarności. Polski sport dla Ukrainy” oraz „Małopolska. Kolebka polskiego sportu” opracowane przez Instytut Łukasiewicza są eksponowane w Zakopanem podczas II Europejskiego Kongresu Sportu i Turystyki. Prezes fundacji Maciej Zdziarski poprowadził debatę „Maraton solidarności” z udziałem sportowców z Polski i Ukrainy. Uczestnicy kongresu otrzymują darmowe egzemplarze książki „Małopolska. Kolebka polskiego sportu” (wydawnictwo – obok wystawy o tym samym tytule – zostało opracowane w dwóch wersjach językowych) oraz inne publikacje Instytutu Łukasiewicza.




– Jestem wdzięczna Polakom. To dla nas ważne, że możemy nadal trenować i brać udział w zawodach – mówiła Irina Koval, ukraińska lekkoatletka z Doniecka, podczas panelu towarzyszącego wystawie „Maraton solidarności. Polski sport dla Ukrainy”. Plansze eksponowane w Zakopanem przypominają, że wojna, która odbiera ludziom życie, wolność, możliwość realizowania marzeń – także sportowych – wciąż trwa. Jednocześnie wystawa opowiada o potędze fair play i niezgodzie na łamanie reguł, a także o sile braterstwa w świecie sportu. W dyskusji prowadzonej przez Macieja Zdziarskiego udział wzięli także Agnieszka Kobus-Zawojska – wioślarka, wicemistrzyni olimpijska z Tokio (2020), brązowa medalistka olimpijska z Rio de Janeiro (2016), mistrzyni świata oraz Janusz Peciak – mistrz olimpijski z 1976 r., prezes Polskiego Związku Pięcioboju Nowoczesnego.

Podczas panelu Irina Koval opowiadała o doświadczeniu wojny (w 2014 r. musiała opuścić rodzinny Donieck) oraz emocjach, które udało się uchwycić twórcom wystawy. 25-latka jest mistrzynią Ukrainy w chodzie sportowym na dystansie 20 km. Tytuł ten zdobyła w październiku 2022 r. na zawodach zorganizowanych w Iwano-Frankowsku, bijąc swój rekord życiowy w warunkach alarmu bombowego. Od kilkunastu miesięcy trenuje i pracuje w klubie mistrza olimpijskiego Roberta Korzeniowskiego.

Agnieszka Kobus-Zawojska wspomniała m.in. o swoich doświadczeniach tuż po wybuchu wojny na Ukrainie. Wicemistrzyni olimpijska zaraz po zbrojnym ataku Rosji na Ukrainę przyjęła pod swój dach ukraińską wioślarkę Ołenę Buriak – srebrną medalistkę mistrzostw świata w Glasgow (2018). Zawodniczki w 2022 r. wystartowały wspólnie w Regatach Królewskich w Henley, manifestując polsko-ukraińskie braterstwo w świecie sportu.

Janusz Peciak po 24 lutego 2022 r. zainicjował pomoc dla ukraińskich sportowców w ośrodku w Drzonkowie poprzez organizację pobytu, treningów i udziału w zawodach pięcioboistom i tenisistom stołowym. Związek pomógł nie tylko zawodnikom, ale też ich rodzinom: matkom, które znalazły w Polsce pracę i dzieciom, które zostały zapisane do szkół i przedszkoli.
Instytut Łukasiewicza realizuje w 2023 r. całoroczny projekt „Na pomoc Ukrainie, w obronie wolności i niepodległości. Sport jako narzędzie współpracy, edukacji i kształtowania wartości” współfinansowany ze środków Ministerstwa Sportu i Turystyki. Elementami projektu – obok kilkunastu publikacji, konferencji, kampanii informacyjnych i wydarzeń z udziałem wybitnych sportowców – jest wystawa „Maraton solidarności”, nad którą Patronat Honorowy objął Prezydent RP Andrzej Duda. Plansze wystawy odwiedziły dotychczas ponad 50 lokalizacji w całej Polsce.
Zdjęcia: Andrzej Banaś