Aktualności

„Polscy architekci na świecie” – nowa publikacja Instytutu Łukasiewicza na zlecenie Ministerstwa Spraw Zagranicznych

Po tym, jak w wyniku zaborów Polska zniknęła z mapy świata, a kolejne powstania narodowe nie przyniosły upragnionej wolności, wielu młodych Polaków udało się w poszukiwaniu wykształcenia do dużych europejskich ośrodków. Byli wśród nich przyszli architekci, którzy swoje stoły kreślarskie stawiali nie w Warszawie, Krakowie czy Poznaniu, ale w miastach odległych od rodzinnych stron. Szkicowali projekty kamienic i willi, urzędów i świątyń. Niezależnie od tego, gdzie przyszło im tworzyć, ich prace przenikał polski duch – jak w przypadku bakijskiego Pałacu Szczęścia, na którego szczycie stanął rycerz przypominający Zawiszę Czarnego, lub krasnojarskiego kościoła, którego budowa złączyła we wspólnym wysiłku Polaków z całego Imperium Rosyjskiego.

Na zlecenie Ministerstwa Spraw Zagranicznych Fundacja Instytut Łukasiewicza opublikowała bogato ilustrowany album opowiadający o polskich architektach, których dokonania możemy podziwiać do dziś w wielu miejscach na całym świecie – m.in. w Rosji, Ukrainie, Gruzji, Azerbejdżanie, Niemczech, Francji, Szwajcarii, Czechach, Hiszpanii, Grecji, Macedonii, Libanie, Chinach, Singapurze, Wietnamie, Chile, Peru, Argentynie, Urugwaju i Brazylii.

Autorki książki – Magdalena Stokłosa i Aleksandra Wójcik – odtworzyły losy bohaterów na podstawie informacji od placówek zagranicznych MSZ i krewnych architektów oraz pochodzących z prac naukowych, XIX-wiecznej prasy i książek. Książkę dystrybuuje Departament Współpracy z Polonią i Polakami za Granicą MSZ. Publikacja ukazała się jako druga w ramach serii „Polacy Światu”.

Wiceminister Szymon Szynkowski vel Sęk z albumem “POLACY ŚWIATU. Polscy architekci na świecie”

fot. Tymon Markowski/MSZ

– Obie prezentowane dzisiaj książki to niezwykłe historie wybitnych Polaków, którzy pomimo odległości, jaka ich dzieliła od Ojczyzny, sercem oddani byli Polsce, ale swoim umysłem i talentem służyli innym narodom – powiedział wiceminister Szymon Szynkowski vel Sęk podczas briefingu prasowego promującego publikacje.

Więcej informacji można znaleźć na stronie MSZ.