Aktualności

Mieczysław Czuma, znawca Krakowa: Warto byłoby pokazać tę wystawę sportowcom z całego kontynentu

Wystawa „Maraton solidarności” to ważne przedsięwzięcie, które ukazuje, jak my, Polacy, zachowaliśmy się wobec naszych pobratymców w chwili, gdy w ich kraju wybuchła wojna. Wzruszyły mnie pokazane na niej historie młodych zawodniczek i zawodników, którzy przybyli do Polski i mogą tu kontynuować treningi, znaleźli też wspólny język z polskimi koleżankami i kolegami. Poruszyły mnie również słowa wybitnych ukraińskich sportowców, którzy doceniają stanowisko naszych władz, dążących do ograniczenia udziału Federacji Rosyjskiej w organizacji imprez sportowych o charakterze europejskim czy światowym. To zwraca uwagę świata na moralny aspekt wydarzeń na Ukrainie ­– mówi Mieczysław Czuma, dziennikarz, wieloletni redaktor naczelny „Przekroju”, poeta.

FOT. ANDRZEJ BANAS

Niebawem będziemy świadkami i gospodarzami III Igrzysk Europejskich. Warto byłoby to wykorzystać i pokazać tę wystawę sportowcom z całego kontynentu – dodaje.

Bardzo dziękuję Mieczysławowi Czumie za życzliwość i cenną podpowiedź. Miło mi poinformować, że dzięki współpracy Instytutu Łukasiewicza z Departamentem Igrzysk Europejskich 2023 MSiT oraz spółką Igrzyska Europejskie 2023 plansze w wersji angielskiej zostaną pokazane podczas wydarzenia – wyjaśnia Maciej Zdziarski, prezes Instytutu Łukasiewicza.