Aktualności

Mariusz Bartkowicz, Prezes Zarządu i Redaktor Naczelny Radia Kraków: Wystawa przypomina nam o świecie, w którym ukraińscy sportowcy starają się żyć normalnie

Wciąż mam w pamięci pierwsze dni po 24 lutego 2022 r., ten niesamowity zryw dobrej woli. Zbieraliśmy wtedy wszystko, co mogło przydać się mieszkańcom Ukrainy, i obszerny hol w siedzibie Radia Kraków zapełniał się w nieprawdopodobnym tempie. Do dzisiaj mam ciarki na samo wspomnienie.

Obecnie toczy się gorąca dyskusja na temat tego, czy dopuścić rosyjskich sportowców do udziału w olimpiadzie w Paryżu. Zdaję sobie sprawę, że to niełatwa decyzja, ale zmagania sportowe są rozrywką budzącą ponadnarodowe emocje, oglądaną przez miliony. Skłaniam się ku poglądowi, że sportowcy nie powinni mieć możliwości występowania pod flagą państwa odpowiedzialnego za śmierć wielu ludzi. W tym momencie są rzeczy ważniejsze – mówi Prezes Radia Kraków.

Jestem wdzięczny organizatorom tej wystawy za to, że przypominają nam o świecie, w którym ukraińscy sportowcy starają się żyć normalnie i konkurować z innymi o sportowe laury. Wielu z nich ma szansę kontynuować karierę dzięki pomocy Polski i Polaków. Ale wielu jest pozbawionych takiej możliwości – wystarczy spojrzeć na wstrząsające fotografie szermierzy, którzy próbują ćwiczyć w zrujnowanej hali. Wspomnijmy też o tych, którzy musieli włożyć wojskowe mundury. Witalij Kliczko, bokser wagi ciężkiej, teraz jako mer Kijowa toczy być może najważniejszą ze swoich walk. Wielki szacunek należy się wszystkim, którzy walczą za swoją ojczyznę, i sportowcom, którzy mimo dramatycznych okoliczności próbują robić to, co najlepiej potrafią, czyli przynosić radość swoim rodakom, zdobywając medale na całym świecie. I tego im z całego serca życzę! – dodaje.