Rzecznik Praw Obywatelskich o Instytucie Łukasiewicza: dziękuję za inicjatywę „CzwartePrzykazanie.pl”
– Zarówno treść książki „CzwartePrzykazanie.pl”, jak i szeroką dystrybucję w parafiach uważam za pożyteczny pomysł – mówi prof. Irena Lipowicz, Rzecznik Praw Obywatelskich, w wywiadzie dla Instytutu Łukasiewicza. – Tego typu materiały powinny być ogólnodostępne i dystrybuowane wśród jak największej liczby odbiorców – dodaje pani Rzecznik. Wywiad ukaże się w nowym numerze „UTW BEZ GRANIC”, wydawnictwie adresowanym do 400 UTW w całej Polsce.
Tematem rozmowy jest stan przestrzegania praw osób starszych w Polsce oraz działania, które mają polepszyć jakość życia polskich seniorów. Prof. Irena Lipowicz opowiada o tym, co udało się zrobić dla ochrony praw osób starszych w ostatnich latach, a co wymaga zdecydowanej poprawy. – Najczęściej dochodzi do nadużyć w sferze godności osób starszych. Dotyczy to zwłaszcza osób najstarszych, czyli 85+, które wymagają stałej opieki. Cały system usług opiekuńczych wymaga przewartościowania pod kątem poszanowania tej godności i samodzielności.
Według RPO ogromną rolę w budowaniu dobrych relacji między pokoleniami może odegrać Kościół. Za pozytywny przykład w tej dziedzinie zdaniem prof. Lipowicz może służyć inicjatywa Instytutu Łukasiewicza „CzwartePrzykazanie.pl”, podjęta we współpracy z Diecezją Opolską i Archidiecezją Łódzką. – Cieszy fakt, że w każdej parafii można kupić publikację, w której są takie rozdziały jak: „Starość nie jest chorobą”, „Szacunek i godność”, „Jesteśmy to winni rodzicom”, „Lekarz rodzinny wobec starszych pacjentów” – mówi.
Rzecznik Praw Obywatelskich podaje przykłady dobrych praktyk na rzecz seniorów i wyróżnia kilka inicjatyw lokalnych z zakresu polityki mieszkaniowej. Specjalnie zaprojektowane budynki w Stargardzie Szczecińskim i Wodzisławiu Śląskim umożliwiają integrację między- i wewnątrzpokoleniową. – Starsi ludzie tak jak my chcą czasem wyjść, napić się kawy, zobaczyć, jak wygląda życie na ulicy, pójść do kościoła czy parku. Dlatego tak chwalę inicjatywy ze Stargardu czy Wodzisławia, bo włączają, a nie wykluczają – podkreśla prof. Lipowicz.
Słowa uznania RPO kieruje także pod adresem środowiska UTW. – Jesteście Państwo moją radością, nadzieją i wielkim wsparciem w sprawowaniu misji publicznej. Jesteście elitą osób starszych w Polsce, a równocześnie tymi, którzy wyznaczają ścieżki w przyszłość – mówi RPO.
Wywiad z prof. Ireną Lipowicz ukazuje się w 25-lecie Rzecznika Praw Obywatelskich oraz w Międzynarodowym Dniu Praw Człowieka. Z tej okazji dziś w Uniwersytecie Muzycznym im. Fryderyka Chopina w Warszawie odbędą się uroczyste obchody. W programie przewidziano m.in. wystąpienie prof. Ireny Lipowicz, wystąpienia gości honorowych, spotkanie z byłymi Rzecznikami Praw Obywatelskich, wręczenie Nagrody im. Pawła Włodkowica i koncert muzyczny.