Aktualności Łódź Czwarteprzykazanie.pl

Seniorzy on-line: komentarz prezesa Instytutu Łukasiewicza w „Wydarzeniach” Polsatu

„Starsi ludzie boją się klawiatury, boją się migającego ekranu, dlatego potrzebne są takie oferty zajęć dla seniorów, które pokazują, że komputer i internet to nie jest nic strasznego” – mówił w sobotnich „Wydarzeniach” Polsatu Maciej Zdziarski, prezes Instytutu Łukasiewicza.
Wypowiedź była komentarzem do materiału „Seniorzy wpadają w sieć” o coraz liczniejszej grupie osób 55+ korzystających z internetu. Liczba internautów-seniorów systematycznie wzrasta, w 2013 r. aktywnych w sieci było już 2,4 mln osób powyżej 55 roku życia, czyli o ponad 0,5 mln więcej niż w roku 2011. Nadal jednak duża grupa osób starszych jest negatywnie nastawiona do nowych technologii, w związku z tym potrzebne jest zaangażowanie i pomoc młodszego, ale bardziej oswojonego z komputerami pokolenia.

W reportażu wystąpiła Halina Krzymowska, jedna z bohaterek  realizowanego przez Instytut Łukasiewicza  projektu „Dwie historie” opowiadającego o byłych więźniach obozów koncentracyjnych. Pani Halina swoją przygodę z komputerem rozpoczęła w wieku 83 lat, kończąc kurs i inwestując w odpowiedni sprzęt. Dzisiaj, w wieku 86 lat jest już doświadczoną internautką. „Jestem osobą samotną, więc laptop traktuję jak przyjaciela” – powiedziała Pani Halina.

Reportaż można zobaczyć na stronie: http://www.ipla.tv/2014-02-08-zlapani-w-siec/vod-5886417