Aktualności

“Twardość charakteru i wrażliwość na piękno świata”. Maciej Zdziarski o Leszku Długoszu w radiowej Trójce

Leszek Długosz, poeta, pieśniarz i legendarny artysta Piwnicy pod Baranami, był bohaterem niedzielnej audycji “Leniwe przedpołudnie” w radiowej Trójce. Do rozmowy o Długoszu, obchodzącym w tym roku 80. urodziny, Anna Popek zaprosiła Macieja Zdziarskiego – organizatora obchodów jubileuszu i współautora okolicznościowej książki o poecie.

–  Leszek Długosz jest postacią niebanalną. Jubileusz jego urodzin stał się pretekstem, by odrobinę o nim opowiedzieć. Ta historia zbudowana jest z fragmentów wypowiedzi samego bohatera, jak i opowieści jego przyjaciół. Wszystko to składa się na portret kogoś, kto charakteryzuje się twardością, wrażliwością i otwartością na piękno. To wielki zaszczyt, że mogłem być współkronikarzem tak bogatego życiorysu –  mówił Maciej Zdziarski.

Prezes Instytutu Łukasiewicza opowiedział o drodze życiowej i artystycznej Leszka Długosza, na której najważniejszym punktem pozostaje Kraków. To właśnie pod Wawelem nagrana została najnowsza płyta Długosza – “Muzyka tamtych dni” – z udziałem Sinfonietty Cracovii pod dyrekcją Jerzego Dybała, w aranżacji Andrzeja Zaryckiego.