Aktualności

Szczecin: Wystawa pokazuje walczących obrońców narodu jako ludzi z krwi i kości

Wystawa „Sportowcy dla Niepodległej: Katyń” gościła w czerwcu 2023 roku w Szkole Podstawowej nr 55 w Szczecinie.

Dzięki kilkunastu planszom uczniowie mogli zapoznać się z sylwetkami polskich przedwojennych sportowców, którzy potrafili „pięknie żyć i pięknie umierać” – mówi Anna Sentkowska, nauczycielka historii. – W przystępny, poglądowy sposób nastolatkowie poznali wspaniałe karty narodowej historii. Bohaterowie II wojny światowej zyskali twarze, imiona i nazwiska. Krótkie biogramy pokazały uczniom walczących obrońców narodu jako ludzi z krwi i kości, którzy żyli, kochali, mieli marzenia tak samo, jak oni.

Szczególnym zainteresowaniem wystawa cieszyła się wśród uczniów klas sportowych. Zobaczyli oni, że czarno-białe fotografie pokazują historie ludzi, którzy jak i oni kochali sport, rywalizowali na arenach krajowych i międzynarodowych. Zwiedzający dowiedzieli się, że najtrudniejszą walkę życia bohaterowie wystawy stoczyli z niemieckim i sowieckim okupantem. Młodzi ludzie mówili, że odważni Polacy „nie zasłużyli na zamordowanie”, że to, co ich spotkało, „było niesprawiedliwe”, że to „nie fair”.

Jestem przekonana, że ta lekcja historii zostanie naszym uczniom na długo w pamięci dzięki emocjom, które im w jej trakcie towarzyszyły. Bardzo dziękujemy za przygotowanie ekspozycji – kontynuuje nauczycielka.