Aktualności

„Sportowcy dla Niepodległej” – premiera książki w Muzeum Śląskim

Myślę, że młodzi czytelnicy, do których trafi książka, będą zaskoczeni, jak wszechstronni ludzie wzięli udział w Powstaniach Śląskich. Byli to nie tylko żołnierze i powstańcy, ale też wybitni sportowcy, często pionierzy w swoich dyscyplinach, oraz propagatorzy sportu. Dodatkowo każdy z nich obrał inną ścieżkę zawodową – mamy wśród bohaterów prokuratora, lekarza, pisarza i pedagoga. Sto lat temu sportowcy potrafili godzić wiele ról w swoim życiu, ale na pierwszym miejscu zawsze stawiali ojczyznę – mówiła Katarzyna Janiszewska, współautorka książki „Sportowcy dla Niepodległej. Opowieść na Rok Powstań Śląskich” podczas spotkania w Muzeum Śląskim w przeddzień Narodowego Święta Niepodległości.

Ryszard Czarnecki, autor przedmowy do książki i wnuk uczestnika Powstań Śląskich, zauważył, że autorki zaprezentowały losy bohaterów z różnych części Polski. – Przyjeżdżali na Górny Śląsk z Krakowa, Poznania czy Lwowa w słusznym przekonaniu, że sport odgrywa ważną rolę w budowaniu tożsamości narodowej na tym terenie.

Polscy sportowcy angażowali się w kampanię przed głosowaniem mającym zdecydować o przynależności Górnego Śląska. W odpowiedzi na apel działaczy plebiscytowych w ciągu niespełna roku powstało 160 klubów sportowych, liczących w sumie aż 15 tys. członków. Ich działalność miała duże znaczenie propagandowe, podobnie jak rozegranie przez czołowe polskie kluby serii pokazowych meczów na Górnym Śląsku. Piłkarze ze Lwowa, Warszawy i Krakowa wygrywali z niemieckimi drużynami, wlewając wiele nadziei w serca Polaków zamieszkujących tereny plebiscytowe.

Autorki „Sportowców dla Niepodległej” przejrzały setki archiwalnych gazet, wspomnień i biografii bohaterów. Zgromadziły archiwalne zdjęcia, które na potrzeby publikacji zostały poddane cyfrowej koloryzacji. – Nasza praca była trochę archeologicznym działaniem, czasami losy bohaterów próbowałyśmy odtworzyć z bardzo krótkich fragmentów znalezionych w prasie. Nie zawsze udawało się odnaleźć potrzebne informacje, mimo wielu prób nie ustaliłyśmy np. daty śmierci Teofila Paczyńskiego, pioniera Ruchu Chorzów – mówiła Magdalena Stokłosa.

Bezpłatne egzemplarze publikacji trafiły m.in. do uczniów szkół średnich o profilu sportowym oraz instytucji państwowych. Wydawnictwo jest współfinansowane ze środków Ministerstwa Sportu i Turystyki. Partnerami projektu są Poczta Polska i TAURON Dystrybucja.