Aktualności

Prof. Tomasz Grodzicki, prorektor Uniwersytetu Jagiellońskiego ds. Collegium Medicum: działania przeciwko Rosji są nie tyle potrzebne, ile wręcz wymagane

Ta wystawa pokazuje różne formy pomocy: od działań politycznych, poprzez zbiórki pieniężne, po umożliwienie sportowcom treningów i życia w Polsce. A więc nie tylko armia, broń, lecz także wspieranie konkretnych ludzi – mówi prof. Tomasz Grodzicki.

Cały świat powinien się zjednoczyć i zrobić wszystko, aby wojna jak najszybciej się zakończyła. Działania przeciwko Rosji są nie tyle potrzebne, ile wręcz wymagane, i dotyczy to również sportu. W związku z tym musimy wszyscy jednoznacznie powiedzieć: rosyjscy sportowcy nie powinni mieć prawa udziału w żadnych zawodach. Zdaję sobie sprawę, że to dla nich dramat, szczególnie dla tych, którzy nawet nie zgadzają się z wojną. Ale jeżeli te osoby nie staną mocno przeciwko Rosji, to będzie to traktowane jako wsparcie dla jej polityki – przekonuje profesor.

Ekspozycja wystawy Instytutu Łukasiewicza „Maraton solidarności. Polski sport dla Ukrainy” na krakowskich Plantach cieszyła się ogromną popularnością. Przez kilkanaście dni plansze zobaczyły tysiące mieszkańców, w tym znane postaci świata nauki, kultury, sportu, samorządowcy i inni wybitni krakowianie. Zaprosiliśmy część z nich do podzielenia się wrażeniami na temat wystawy. Ich wypowiedzi relacjonujemy na stronie internetowej.