Aktualności

Prezes Instytutu Łukasiewicza w TVP3 o wyzwaniach związanych ze starzeniem się społeczeństwa

Za niespełna 20 lat 25% Polaków będzie seniorami. Co czwarty z nas będzie w wieku 65+. Jak przygotować się do starości i jak ułatwić starzenie się naszym bliskim? Na to i wiele innych pytań odpowiadali goście programu “Region. Ludzie, sprawy, opinie” w TV 3. Był wśród nich Maciej Zdziarski, prezes Fundacji Instytut Łukasiewicza.

– Z jednej strony zmian demograficznych nie należy się bać, ale z drugiej mamy świadomość, że za 20 lat nasze społeczeństwo zmieni się w sposób diametralny. Będzie coraz więcej osób potrzebujących opieki i coraz mniej młodych i aktywnych. Powinniśmy jednak pamiętać, że seniorzy są dziś zupełnie inni, niż kilkadziesiąt lat temu. Często są w świetnej formie i młodzi widzą w nich konkurencję. Widać, że obecnie starość przeżywa drugą młodość – mówił Maciej Zdziarski.

Jak zauważyła Anna Okońska-Walkowicz, doradca prezydenta Krakowa ds. polityki senioralnej, do starości trzeba się jednak przygotować. – Nie wystarczy pomyśleć o tym tydzień przed emeryturą. Należy odpowiednio wcześniej odświeżyć swoje pasje, znajomości. Osoby starsze potrzebują czuć się ważne, dlatego ogromną rolę odgrywają np. kluby seniora czy rady senioralne działające w gminach.

Taka rada działająca w Krakowie ma na swoim koncie wiele sukcesów. Jest partnerem w rozmowach z miastem, a jej postulaty są brane pod uwagę m.in. przy planowaniu miejskich inwestycji. – Chodzi np. o sprawy związane z komunikacją, jej dostępnością dla osób starszych, odpowiednią wielkość liter rozkładów jazdy itd. – wyliczał Marian Krzewiński, członek i rzecznik prasowy Rady Krakowskich Seniorów. Zwrócił też uwagę na potrzebę organizowania czasu osobom starszym. – Seniorzy powinni mieć powód, by codziennie ubrać się, ogolić i wyjść z domu – tłumaczył.

– Aktywność seniorów powinna realizować się zarówno w gronie rodzinnym, jak i poza nim, np. na uniwersytecie trzeciego wieku – wyjaśniał Maciej Zdziarski. Dodał, że do starości powinny przygotowywać się całe rodziny. –  Często gdy bliski przechodzi na emeryturę, nie rozumiemy, co się z nim dzieje. Osoba dotychczas radosna staje się przygnębiona, zagubiona. Reagujemy irytacją, która tylko pogarsza stan seniora – wyjaśnił Maciej Zdziarski. – Cechą charakterystyczną polskiego społeczeństwa jest to, że potrafimy bardzo dużo poświęcić, by wypełnić swój obowiązek wobec osób starszych. To bardzo dobrze o nas świadczy – podsumował prezes Instytutu Łukasiewicza.

Cały odcinek programu można obejrzeć tutaj.