Aktualności

Organizacje harcerskie i szkoły w całej Polsce przystąpiły do kampanii „Dumni z Polski”

W tygodniu poprzedzającym obchody setnej rocznicy odzyskania niepodległości ZHP i ZHR oraz wybrane szkoły podstawowe włączyły się w kampanię „Dumni z Polski”. Do harcerzy i uczniów trafiły bezpłatne materiały o tematyce patriotycznej i biało-czerwone gadżety. To m.in. chorągiewki, baloniki, długopisy i notesy, ale też gry planszowe i materiały edukacyjne przybliżające sylwetki wybitnych Polaków oraz ich osiągnięcia.

– Jubileusz stulecia to doskonała okazja, by przypominać młodemu pokoleniu, jak wiele jest powodów do dumy z własnej ojczyzny. Szkoły i organizacje harcerskie to środowiska, które mają do spełnienia wielką misję w obszarze edukacji patriotycznej. Bardzo się cieszę, że mogliśmy wesprzeć ich działalność – mówi Krzysztof Tenerowicz, prezes Centrum Grabskiego, pomysłodawca akcji skierowanej do młodzieży. Jak dodaje, bezpłatne przekazanie materiałów było możliwe dzięki wsparciu dwóch instytucji: Fundacji „ORLEN – DAR SERCA”, która udzieliła darowizny na zakup pakietów dla wszystkich chorągwi ZHP i ZHR, oraz Fundacji BGK im. J.K. Steczkowskiego, która dofinansowała udział w projekcie 50 szkół noszących imię ojców niepodległości.
Materialy-DzP

– Wspaniała niespodzianka! Materiały rozdaliśmy m.in. laureatom konkursu wiedzy o Ignacym Paderewskim oraz młodszym dzieciom, które brały udział w konkursie plastycznym „Nasza mała Ojczyzna” – mówi Alina Bańkowska, dyrektor Szkoły Podstawowej nr 4 z Oddziałami Integracyjnymi im. Ignacego Jana Paderewskiego w Libiążu (woj. małopolskie). Z prezentu z okazji stulecia cieszą się także uczniowie Szkoły Podstawowej im. Wincentego Witosa w Trzebieszowicach (woj. dolnośląskie). – Otrzymaliśmy wiele wspaniałych materiałów. Przydadzą się nam m.in. podczas uroczystości odsłonięcia pomnika – mówi dyrektor Bogusława Bogusławska.

– Cieszę się, że jest taka akcja. To bardzo ważne, że dzieci mogą z niej skorzystać – podkreśla Maria Charążka, dyrektor Szkoły Podstawowej im. Marszałka Józefa Piłsudskiego w Lubani (woj. łódzkie). W akcję „Dumni z Polski” aktywnie zaangażują się również harcerze. – Materiały zostały rozesłane do naszych jednostek i będą wykorzystywane podczas różnego rodzaju wydarzeń – zapowiada Dawid Grabowski, członek Zarządu Okręgu Kujawsko-Pomorskiego ZHR. Także ZHP zamierza dobrze spożytkować otrzymane gadżety. – Materiały kampanii przekażemy poszczególnym hufcom, w których zapotrzebowanie będzie największe. Niektóre gromady robią sprawność młodego obywatela, więc materiały tym bardziej się przydadzą – mówi Weronika Kotowska z Lubelskiej Chorągwi ZHP.

Kampania „Dumni z Polski” to ogólnopolska inicjatywa podjęta z okazji setnej rocznicy odzyskania niepodległości. Włączyły się w nią gminy i powiaty w całym kraju. Organizatorzy zapowiadają kontynuację akcji w przyszłym roku. – Zamierzamy ponownie zaprosić samorządy do kampanii, bo cieszy się dużą popularnością w środowiskach lokalnych. Pod hasłem „Dumni z Polski” zorganizowano już setki imprez: koncertów, zawodów sportowych i konkursów o tematyce patriotycznej – podkreślają organizatorzy. Więcej informacji o kampanii można znaleźć na stronie internetowej www.dumnizpolski.pl.