Aktualności

Marszałek Senior Sejmu X kadencji Marek Sawicki gościem podsumowania roku w Instytucie Łukasiewicza

Sport łączy pokolenia. Warto być aktywnym, nie tylko dla medali, ale też dla zdrowia – mówił Marszałek Senior Sejmu RP, były minister rolnictwa i rozwoju wsi podczas spotkania zorganizowanego przez Instytut Łukasiewicza. Marszałek Sawicki reprezentował wicepremiera i Ministra Obrony Narodowej Władysława Kosiniaka-Kamysza.

W 2023 r. Instytut opracował i wydał m.in. książkę „Sportowcy w mundurach. Historie reprezentantów Polski – żołnierzy Wojska Polskiego”. Bohaterowie publikacji  – wybitni reprezentanci kraju, przedstawiciele różnych dyscyplin sportu służący w Wojsku Polskim – opowiadają, czym są dla nich etos munduru i patriotyzm. Mówią o swoich sportowych zmaganiach oraz o tym, że służba wojskowa to szczególny obowiązek, ale i niezwykłe wyróżnienie.

Gośćmi podsumowania były m.in. wicemistrzynie olimpijskie Marta Walczykiewicz  (kajakarka) oraz Agnieszka Skrzypulec-Szota (żeglarka)  – żołnierski służące w Centralnym Wojskowym Zespole Sportowym. Przybyli także inni zawodnicy w mundurach, m.in. st. szer. Alicja Tchórz – dwukrotna mistrzyni Europy w pływaniu; st. szer. Adam Dubiel – wicemistrz Europy w pływaniu w morzu, multimedalista Światowych Igrzysk Wojskowych; st. szer. Damian Chrzanowski – pływak, multimedalista mistrzostw Polski; st. szer. Hubert Nakielski – pływak specjalizujący się w sportowym ratownictwie wodnym, złoty, srebrny i brązowy medalista Światowych Igrzysk Wojskowych;  st. szer. Aleksandra Polańska – pływaczka, mistrzyni Polski. Uczestnikiem dyskusji był także dowódca CWZS – komandor Janusz Porzycz, który przypomniał, że reprezentanci CWZS związani ze sportami zimowymi są właśnie w środku sezonu. – Nie mogli być z nami, ale za to reprezentują Polskę na świecie, występując z orzełkiem na piersi – powiedział kmdr Porzycz. Wystąpieniom przysłuchiwali się uczniowie klasy mundurowej LXXXVIII Liceum Ogólnokształcącego im. M. Konarskiego.

Marszałek Marek Sawicki nawiązał do wojskowych akcentów: Przekazuję pozdrowienia i ukłony od wicepremiera i ministra Władysława Kosiniaka-Kamysza. Cieszę się, że na spotkaniu jest młodzież, wyczynowi sportowcy i weterani, którzy mają wiele do powiedzenia młodym ludziom – mówił Marek Sawicki. – Przekazuję także najlepsze życzenia od całego Sejmu. Życzę, abyście zdobywali jak najwięcej medali, ale sport warto uprawić nie tylko dla laurów, ale też dla zdrowia, dla siebie – podsumował Marszałek Senior.