Aktualności

MARATON SOLIDARNOŚCI. ŻYWA WYSTAWA: poczuliśmy, że musimy pomagać, jak tylko się da

Informacja o wojnie wszystkimi wstrząsnęła i zmobilizowała ludzi do pomocy – mówi Magdalena Jeziorowska, indywidualna mistrzyni Europy w szpadzie, trenerka w AZS AWF Katowice. – Na AWF zapanowała atmosfera pospolitego ruszenia: ludzie jeździli na granicę transportować osoby uciekające przed wojną i zawozić produkty pierwszej potrzeby, organizowali zbiórki najpotrzebniejszych rzeczy. Niedługo potem, na początku marca, powstał pomysł, żeby przyjąć do nas ukraińskich sportowców.

W pierwszych dniach rosyjskiej inwazji masowo bombardowano Charków. Tamtejsza piękna sala szermiercza została legła w gruzach. Postanowiliśmy wtedy wydostać z miasta naszych kolegów sportowców i zorganizować im schronienie. W Katowicach przyjęliśmy ok. 40 zawodników w wieku od 15 do 20 lat. Wzięli ze sobą jedynie najpotrzebniejsze rzeczy, w zasadzie głównie sprzęt szermierczy. Nie wiedzieli, jak będzie wyglądało ich życie w ciągu kolejnych dni i tygodni. Nie byli pewni, czy u nas zostaną i czy będą kontynuować sportową karierę.

Na katowickim AWF zapewniono ukraińskim sportowcom schronienie i możliwości treningowe. Polscy i ukraińscy szermierze dzielili się salą treningową i sprzętem.

– Sport uczy nas etosu fair play i tego, żeby zawsze podać dłoń potrzebującemu człowiekowi – nawet jeśli będzie to wymagało poświęcenia, dostosowania naszego życia do nowych okoliczności.

Dopiero gdy ukraińscy szermierze przyjechali do nas z dwoma workami rzeczy w rękach i opowiedzieli o tym, co przeżyli, uświadomiliśmy sobie – także my, sportowcy – że powinniśmy bardziej doceniać nasze życie i warunki treningowe. Możliwość trenowania w Polsce pozwoliła tym zawodnikom znowu marzyć – o karierze, o sukcesach, o przyszłości.

To doświadczenie – wymiana myśli szkoleniowej i wspólne treningi – zostanie z nami na długo i mam nadzieję, że dzięki temu w przyszłości będziemy szukali okazji do bycia razem – dodaje Magdalena Jeziorowska, która koordynowała pobyt ukraińskich zawodników w Katowicach.