O nas
Fundacja Instytut Łukasiewicza powstała w 2012 r. Specjalizuje się w realizowaniu projektów informacyjno-edukacyjnych, publikacji, wystaw i kampanii – przy współpracy z prestiżowymi partnerami.
- Opracowujemy atrakcyjne narracje o historii i kulturze. Potrafimy ciekawie opowiadać o wydarzeniach i zjawiskach sprzed stu lat, szukając analogii ze współczesnością.
- Angażujemy się w obchody ważnych rocznic i jubileuszy. W ostatnich latach nasze projekty towarzyszyły obchodom stulecia odzyskania niepodległości przez Polskę, 80. rocznicy wybuchu II wojny światowej, stulecia Bitwy Warszawskiej, stulecia Powstań Śląskich.
- Upowszechniamy aktywność fizyczną i zdrowy styl życia wśród osób starszych, młodzieży i rodzin. Od lat realizujemy kampanie edukacyjne i wydajemy publikacje ze wskazówkami, jak dbać o kondycję i zdrowie.
- Współpracujemy z gwiazdami sportu. Oddajemy głos mistrzom sprzed lat i współczesnym zawodnikom, którzy dzielą się z nami swoimi doświadczeniami oraz uczestniczą w wydarzeniach z udziałem młodzieży i seniorów.
- Szkołom sportowym w całej Polsce dostarczamy co roku atrakcyjne, darmowe publikacje, cenione jako pomoc edukacyjna przez nauczycieli, rodziców i uczniów. Z wystawami mobilnymi opowiadającymi o sporcie i historii docieramy do małych i dużych miejscowości.
- Specjalizujemy się w tworzeniu od A do Z publikacji i wystaw: od szczegółowego zaplanowania zawartości we współpracy z partnerem, przez jej opracowanie (tekst, ilustracje, projekt graficzny), po wydruk i dostawę gotowych egzemplarzy.
- Chętnie podejmujemy projekty promujące różne aspekty polskiego dziedzictwa naturalnego i ochrony przyrody w kontekście historycznym i współczesnym. W centrum naszego zainteresowania są ptaki.
Prezesem Fundacji Instytut Łukasiewicza jest Maciej Zdziarski.
Maciej Zdziarski (ur. 1979) – dziennikarz, fotografik, działacz społeczny, menedżer i przedsiębiorca. Absolwent Wydziału Nauk Historycznych i Społecznych Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie. Prowadził programy w Telewizji Polskiej, był redaktorem naczelnym Radia Kraków oraz gospodarzem audycji w radiowej Jedynce i Trójce. Jako konsultant i pracownik dużych organizacji biznesowych (m.in. Banku Pekao SA) realizował projekty z obszaru społecznej odpowiedzialności biznesu, budowania tożsamości historycznej firmy, kultury korporacyjnej i wolontariatu pracowniczego. Doradzał również w Grupie PZU w zakresie zmian wynikających z demograficznego starzenia się społeczeństwa. Założyciel i szef Krakowskiej Akademii Profilaktyki. Członek rządowej Rady ds. Polityki Senioralnej II kadencji (2020–2024). Autor książek na temat historii sportu, przeciwdziałania uzależnieniom oraz starzenia się społeczeństwa. Współautor tomu „Dobranoc, Auschwitz. Reportaż o byłych więźniach” (wyd. Znak Horyzont, Kraków 2016) oraz autor „Na skrzydłach. O ludziach, ptakach i radości życia” (wyd. Znak Horyzont, Kraków 2022). Od 2020 r. fotograf ptaków. W 2022 r. Poczta Polska wyemitowała znaczki z jego zdjęciami – serie „Ptaki polskich parków” i „Ptaki Argentyny oraz Polski”.