Centrum Szkolenia Wojsk Lądowych w Poznaniu zaprezentowało wystawę Fundacji Instytut Łukasiewicza
Na prośbę Klubu Centrum Szkolenia Wojsk Lądowych w Poznaniu Instytut Łukasiewicza udostępnił wystawę „Sportowcy dla Niepodległej. KATYŃ”. Ekspozycja opowiada historie kilkunastu reprezentantów Polski, którzy we wrześniu 1939 r. stanęli w obronie Ojczyzny. Pojmani przez Sowietów, trafili do obozów jenieckich, a następnie zostali zamordowani przez NKWD. Byli wśród nich m.in. najwybitniejszy pływak II RP Kazimierz Roman Bocheński, wicemistrz olimpijski – jeździec rtm. Zdzisław Kawecki-Gozdawa, brązowy medalista olimpijski – wioślarz Stanisław Urban czy doskonały piłkarz Warty Poznań, reprezentant Polski Marian Spojda. Wystawa była prezentowana na ogrodzeniu Centrum Szkolenia Wojsk Lądowych przy ul. Wojska Polskiego w Poznaniu.
CSWL to jednostka organizacyjna szkolnictwa wojskowego podporządkowana Dowódcy Generalnemu Rodzajów Sił Zbrojnych RP. Do jej głównych zadań należy realizowanie procesu kształcenia, szkolenia i doskonalenia zawodowego zgodnie z potrzebami rozwoju zdolności operacyjnych Sił Zbrojnych RP.
Ekspozycja „Sportowcy dla Niepodległej. KATYŃ” jest efektem projektu zrealizowanego w 2023 r. przez Fundację Instytut Łukasiewicza, współfinansowanego przez Ministerstwo Sportu i Turystyki. W ubiegłym roku wystawa odwiedziła kilkanaście lokalizacji – gościła m.in. w Warszawie, Krakowie, Rzeszowie, Chorzowie, Gorzowie Wlkp.m Bydgoszczy, Nowym Sączu, Szczecinie, Mielcu, Łomży, Bytowie i Buczkowicach.
„Sportowcy dla Niepodległej” to seria realizowana przez Instytut Łukasiewicza od 2018 roku. Upamiętniamy wybitnych zawodników, którzy przeszli do historii nie tylko z uwagi na sportowe sukcesy, lecz przede wszystkim – zasługi dla Ojczyzny odniesione na bitewnych polach lub w pracy na rzecz dobra wspólnego. Kolejne tomy z cyklu „Sportowcy dla Niepodległej” ukazywały się w ramach obchodów stulecia odzyskania niepodległości przez Polskę (2018), 80. rocznicy wybuchu II wojny światowej (2019), stulecia zwycięstwa nad bolszewikami (2020) i z okazji Roku Powstań Śląskich (2021).