Prezes Instytutu Łukasiewicza laureatem 6. edycji konkursu fotograficznego Pamięć „W” kadrze
Fotoreportaż Macieja Zdziarskiego zajął II miejsce, a jedno ze zdjęć – Nagrodę Internautów w konkursie organizowanym w 80. rocznicę Powstania Warszawskiego. Zdjęcia konkursowe oceniało jury, w skład którego weszli Martyna Wojciechowska (podróżniczka, dziennikarka, prezeska Fundacji UNAWEZA), Zbigniew Furman, Wojciech Grzędziński, Jacek Marczewski, Chris Niedenthal (zawodowi fotografowie) i Jan Ołdakowski (dyrektor Muzeum Powstania Warszawskiego). – To dobrze przemyślany i bardzo ciekawy reportaż – mówił Chris Niedenthal, laureat nagrody World Press Photo i autor wielu ikonicznych zdjęć wykonanych w okresie PRL.
Nagrodzony fotoreportaż Macieja Zdziarskiego:
Zdjęcie bogatki siedzącej na krzyżu powstańczego nagrobka, w postawie przypominającej ukłon, otrzymało Nagrodę Internautów. W głosowaniu, odbywającym się po raz pierwszy w kilkuletniej historii konkursu, wzięło udział ponad 2,2 tys. osób.
Fotoreportaż „Ptaki 1944” zgłoszony na konkurs przez Macieja Zdziarskiego był inspirowany fragmentem wiersza Krzysztofa Kamila Baczyńskiego „Ach, umieram, umieram”:
Nie śpiewali już ludzie ani krople łez
nie parzyły mi dłoni. Było cicho. Wtedy
zobaczyłem skrwawione ptaki, pod tym niebem
szukające schronienia. Mówił anioł: «Patrz,
oto jest nadaremny twoich bliskich płacz,
oto są ptaki serca nie przyjęte w miłość.
Zobacz, jak krwawią cicho. Ile to ich było,
których ty nie dojrzałeś, któreś przebił w locie
i nim cię doścignęły, nim osiadły w tobie,
były jeszcze grające pieśni, a już w grobie.
Cykl zdjęć został zrealizowany między 26 lipca a 1 sierpnia 2024 roku na Cmentarzu Wojskowym Powązki w Warszawie.
Jak podkreśla Muzeum Powstania Warszawskiego, tegoroczna odsłona konkursu „Pamięć »W« kadrze”, cieszyła się ogromnym zainteresowaniem. Przesłano 3000 zgłoszeń, tj. o 800 więcej niż w ubiegłym roku. Prace zostały stworzone nie tylko w Warszawie, lecz również w innych miejscowościach w Polsce i na świecie.
– Przyznaję, że trudno było wskazać prace, które zostaną nagrodzone, bo nadesłano wiele świetnych fotografii. Te zdjęcia to nie tylko dokumentacja wydarzeń, to przede wszystkim nośnik pamięci o ludziach Powstania i most między przeszłością i teraźniejszością – podkreśliła Martyna Wojciechowska.
– Tegoroczny zestaw prac nadesłanych na Konkurs zaskakiwał. Dość szybko pojawiła się grupa zdjęć pojedynczych i fotoreportaży wybijających się na tle nadesłanych prac. Wybór laureatów był jednak trudniejszy niż zakładaliśmy i towarzyszyły mu intensywne dyskusje – mówił Wojciech Grzędziński.