Aktualności

Doświadczenie sportowe ułatwia służbę
w Wojsku Polskim

Finał olimpijski to spełnienie marzeń każdego sportowca – coś naprawdę wielkiego. Ale powinniśmy jako kibice i Polacy nauczyć się doceniać także tych, którzy nie znaleźli się na podium. Sama byłam wcześniej czwarta na igrzyskach i wiem, jak to jest. Każdy z nas, olimpijczyków, zrobił coś wielkiego. I każdy z nas zostawia serducho na sportowej arenie – mówiła mistrzyni olimpijska Aleksandra Mirosław. Drugie spotkanie promujące książkę „Olimpijczycy w mundurach” odbyło się w Akademickim Liceum Ogólnokształcącym w Warszawie. Uczestniczyli w nim m.in. uczniowie klas mundurowych.

Podczas wydarzenia sportowcy podkreślali związki między sportem a służbą wojskową. – Każdy żołnierz i każdy sportowiec musi wyróżniać się sprawnością fizyczną i determinacją – mówił st. szer. Fabian Barański, wioślarz, brązowy medalista olimpijski z Paryża. Wtórował mu kolega z czwórki wioślarskiej szer. Dominik Czaja. – Doświadczenie sportowe ułatwia wiele czynności niezbędnych w wyszkoleniu wojskowym, na przykład czołganie czy rzut granatem. 

 –  Spędziłem w wojsku 14 lat, w tym czasie udało mi się zdobyć 11 medali mistrzostw świata i Europy. To pokazuje, że służbę wojskową można łączyć ze sportem. Jednym z naszych celów jako żołnierzy jest godne reprezentowanie Wojska Polskiego na arenie międzynarodowej, a sport to umożliwia – mówił plut. Marcin Lewandowski, mistrz Europy w biegach średnich z 2010 r. Z kolei st. szer. spec. Angelika Szymańska, aktualna wicemistrzyni świata w judo, zwróciła uwagę, że służba w wojsku daje także stabilizację. – Bez wsparcia Wojska Polskiego byłoby mi naprawdę ciężko. Jestem pewna, że moja praca przyniesie jeszcze olimpijski medal. Na pewno się nie poddam!

Wiarę w olimpijski medal na kolejnych igrzyskach ma także st. szer. spec. Dominika Putto –  mistrzyni świata i mistrzyni Europy w kajakarstwie. – Atomówki zawsze wygrywały! Musimy przeanalizować błędy, wyciągnąć wnioski i przygotowywać się do Los Angeles.

Kpr. Wojciech Nowicki, mistrz olimpijski w rzucie młotem z Tokio, wspomniał rozmowę, którą odbył w Paryżu ze swoim kolegą, ukraińskim młociarzem Mychajłą Kochanem. – Miesiąc od rozpoczęcia rosyjskiej agresji na Ukrainę jego miasto zostało zbombardowane, zostały zgliszcza. Cała jego rodzina musiała się przeprowadzić. W kontekście wojny toczącej się tuż za naszą granicą troska o siły obronne kraju jest szczególnie ważna.

W spotkaniu udział wzięli także: st. szer. spec. Tadeusz Michalik – brązowy medalista igrzysk olimpijskich w Tokio w zapasach w stylu klasycznym do 97 kg; st. szer. Anna Puławska – srebrna i brązowa medalistka olimpijska z Tokio w kajakarstwie oraz szer. Mirosław Ziętarski – brązowy medalista z Paryża, mistrz świata i Europy.

Partner publikacji: