„Olimpijczycy w mundurach” – album o żołnierzach Wojska Polskiego na igrzyskach w Paryżu
Orzełek na sportowym dresie i na wojskowej czapce. Lata mozolnego trudu i chwile wielkich triumfów. Duma z reprezentowania narodowych barw na igrzyskach i patriotyzm dnia codziennego. To historie sportowców-żołnierzy, którzy wzięli udział w igrzyskach olimpijskich w Paryżu. Opowiada o nich najnowszy album wydany przez Fundację Instytut Łukasiewicza już trzy tygodnie po zakończeniu igrzysk. Publikacja została opatrzona słowem wstępnym Wicepremiera, Ministra Obrony Narodowej Władysława Kosiniaka-Kamysza. Partnerem wydawnictwa jest Polska Grupa Zbrojeniowa.
Album ukazuje drogę sportowców-żołnierzy do igrzysk w 2024 r. i największe sukcesy z Paryża. Fotografiom olimpijczyków towarzyszą ich refleksje na temat sportu oraz patriotyzmu.
Żołnierze z CWZS udowadniają, że służba Ojczyźnie to wyjątkowy obowiązek, ale i szczególne wyróżnienie. Cieszę się, że sportowcy doceniają wsparcie ze strony Wojska Polskiego i wspaniale je reprezentują – nie tylko na sportowych arenach – napisał Wicepremier Władysław Kosiniak-Kamysz.
Polscy żołnierze pięciokrotnie stawali na podium w Paryżu. Klaudia Zwolińska zdobyła pierwszy na tych igrzyskach medal dla Polski. Czwórka podwójna swoim sukcesem nawiązała do najlepszych polskich wioślarskich tradycji. Julia Szeremeta sprawiła, że po 32 latach przerwy polski boks powrócił na olimpijskie podium. Natalia Kaczmarek wywalczyła medal jako jedyna w ekipie lekkoatletów. Wreszcie – Aleksandra Mirosław sięgnęła po upragnione złoto i to dzięki niej Polacy mogli wysłuchać Mazurka Dąbrowskiego w Paryżu – podkreślił szef MON we wstępie do albumu.
Służba Ojczyźnie może mieć różne wymiary, może być realizowana również poprzez sport. Dlatego właśnie Polska Grupa Zbrojeniowa postanowiła wesprzeć wydanie albumu o żołnierzach-sportowcach. Olimpijczycy rozsławiają Polskę i kreują jej wizerunek poprzez swoje sukcesy na arenach sportowych świata, podobnie jak polski przemysł zbrojeniowy buduje silne Wojsko Polskie i umacnia pozycję Polski na niwie międzynarodowej – mówi Krzysztof Trofiniak, Prezes Zarządu Polskiej Grupy Zbrojeniowej S.A.
„Olimpijczycy w mundurach” to fotograficzna opowieść o pięknie sportowej rywalizacji i odwadze w sięganiu po marzenia, o wierności przysiędze i nawiązywaniu do najlepszych tradycji olimpijskich w Wojsku Polskim. Ich korzenie sięgają sto lat wstecz. Właśnie dlatego ważnym elementem pracy nad wydawnictwem była organizacja wizyty delegacji trzech medalistek olimpijskich wraz z Wicepremierem Kosiniakiem-Kamyszem na Powązkach Wojskowych. Delegacja z mistrzynią olimpijską Aleksandrą Mirosław oraz wicemistrzyniami Julią Szeremetą i Klaudią Zwolińską złożyła kwiaty na grobach przedwojennych medalistów olimpijskich, oficerów Wojska Polskiego, kawalerów Orderu Virtuti Militari: kpt. Władysława Karasia – strzelca, brązowego medalisty olimpijskiego z 1936 r., płk. Henryka Leliwy-Roycewicza – jeźdźca, wicemistrza olimpijskiego (1936) i mjr. Władysława Dobrowolskiego – szermierza, brązowego medalisty igrzysk z 1932 r.
W 2024 r. minęło sto lat od pierwszego występu Polaków na igrzyskach – a jednocześnie od pierwszego olimpijskiego sukcesu polskiego żołnierza. Był nim jeździec Adam Królikiewicz, brązowy medalista w skokach przez przeszkody. Historie wybitnych, zasłużonych na polach bitewnych bohaterów, zostały opisane w ostatniej części albumu, wraz z fotorelacją z wizyty na Powązkach Wojskowych.
Przy współpracy z Centralnym Wojskowym Zespołem Sportowym album będzie promowany m.in. podczas spotkań żołnierzy-olimpijczyków z uczniami klas mundurowych w warszawskich szkołach. Książki trafią także do młodych sportowców, a za pośrednictwem Oddziału Zabezpieczenia Garnizonu Stołecznego – do Ministerstwa Obrony Narodowej, gdzie będą służyły jako narzędzie promowania udziału Wojska Polskiego w rozwoju olimpizmu.
Partner publikacji: