„Seniorze, trzymaj formę!”: premiera książki w UTW Akademii Wychowania Fizycznego w Warszawie
Warszawscy seniorzy otrzymali pierwsze egzemplarze najnowszej publikacji Instytutu Łukasiewicza współfinansowanej przez Ministerstwo Sportu i Turystyki. – Taka popularyzatorska forma zachęty do aktywności jest potrzebna – mówiła prof. Ewa Kozdroń, jedna z rozmówczyń w książce „Seniorze, trzymaj formę!”. Spotkanie odbyło się w miejscu szczególnie zasłużonym dla popularyzacji aktywności fizycznej osób starszych – uniwersytecie trzeciego wieku działającym przy AWF w Warszawie.
Książka “Seniorze, trzymaj formę!” – zobacz całość publikacji
Pobierz publikację
Obok prof. Ewy Kozdroń w promocji książki uczestniczył Dariusz Buza, dyrektor Departamentu Sportu dla Wszystkich w Ministerstwie Sportu i Turystyki. – Postawiliśmy na program aktywności fizycznej osób starszych. Stąd współpraca z prof. Kozdroń oraz Instytutem Łukasiewicza – mówił, podając za przykład gazetę „UTW BEZ GRANIC: seniorzy na start!”.
– Sport jest dla wszystkich, bez względu na region, płeć czy wiek. Tu każdy może znaleźć dla siebie miejsce – podkreślał dyrektor. Na koniec życzył seniorom dobrej energii i zadeklarował dalsze wspieranie inicjatyw promujących sport w ich grupie wiekowej.
Podczas spotkania autor publikacji Maciej Zdziarski opowiedział o kulisach powstawania książki i odczytał fragmenty wywiadu z jednym z mistrzów sportu – Władysławem Zielińskim, kajakarzem, medalistą olimpijskim. Prof. Kozdroń zwróciła uwagę, że aktywność fizyczna jest wciąż nieodłączną częścią życia sportowców-weteranów. – Może dzięki temu są tak zadowoleni i mają tyle energii?
Jak dodała, obecnie bardzo ważne jest, by seniorzy od aktywności fizycznej przeszli do następnego etapu – aktywności społecznej. Podczas spotkania wszyscy uczestnicy otrzymali egzemplarze książki, do których dedykacje wpisywali prof. Ewa Kozdroń i Maciej Zdziarski.
„Seniorze, trzymaj formę!” to zbiór wywiadów z kilkunastoma sportowcami-weteranami, a także lekarzami i profesorami nauk o kulturze fizycznej. Znani zawodnicy (m.in. Władysław Kozakiewicz, Ryszard Szurkowski i Andrzej Supron) wspominają swoje największe sukcesy i mówią o tym, jak zadbać o formę po sześćdziesiątce. Eksperci opowiadają o znaczeniu aktywności ruchowej dla zdrowia osób starszych. Głównymi adresatami publikacji są seniorzy – słuchacze uniwersytetów trzeciego wieku. Właśnie trafiło do nich 3,6 tys. książek.